Mi Óbuda-Békásmegyer polgárai büszkék lehetünk arra, hogy nincs még egy olyan kerülete a Fővárosnak, ahol annyi köztéri felirat állítana emléket az 1956-os Forradalom és Szabadságharc hőseinek és áldozatainak, mint a mi kerületünk. Az Óbudai Múzeum élen járt ’56 emlékeinek felkutatásában, amikor 2016-ban időszaki kiállítást szentelt ennek a történelmi eseménynek.

A kiállítás anyagáról megjelent kiadvány, illetve a múzeum által erre az alkalomra kiadott, dr. Botos János történész által, a rómaifürdői-csillaghegyi ifjak 1956 utáni mozgalmáról írt könyve a jelenleg fellelhető két alapvető forrásmunka, ha ’56 óbudai történetét és szereplőit akarjuk megidézni.

Most, a forradalom 68. évfordulóján itt, az Óbudai Tiszások hasábjain elindítunk egy cikksorozatot, amelyben az előzőekben említett két kiadványból idézünk fel történeteket és a szereplőket. Ha találunk érdeklődőket a téma iránt, vagy további kutatómunkák jutnak nyilvánossághoz, akkor a két év múlva következő 70. évfordulóra gazdagabbak leszünk ismeretekben. Reménykedjünk, hogy a TISZA Párt, amely szerepet vállal ’56 örökségének megőrzésében, el tudja érni, hogy 2026-ra a III. kerületben egy állandó kiállítás, vagy emlékszoba örökítse meg a forradalom napjainak eseményeit és szereplőit.

’56 hősei az emlékezetben
Óbudán 4 helyen őrzi emléktábla azok nevét, akik életüket áldozták a harcok során, vagy a megtorlás során ítélték őket halálra. Ilyen emléktába Budapesten rajtunk kívül csak egy van(!!!) mégpedig a VII. kerületben! Ezen az emléktáblán szerepel egy olyan óbudai asszony neve, Bakos Gyuláné Salabert Erzsébet (1930-1958 november 28.) neve, akiről a kiállítás emlékezett meg.

Herhoff György (1931-1956.) a Széna téren kapott halálos lövéseket. Emlékét a Békásmegyeri Hősök terén található világháborús emlékmű őrzi.

A Lehel utcában található Jézus Szíve katolikus templom falán található emléktábla nyolc nevet tartalmaz. Közülük a fellelhető dokumentumok szerint Dr. Makó Kléger Lászlót 1959. július 15-én, Nagy Sándort 1959. július 30. végezték ki a megtorlások során.

Csiki Lajos (1931-1958. V. 10.), Erdősi Ferenc (1935-1958. V. 10.) és Pércsi Lajos (1911-1958. V. 10.) katonatiszteket a megtorlás során végezték ki, ugyanazon a napon. Emléküket a Kiscelli Múzem (Schmidt kastély) falán emléktábla őrzi.

A Bécsi úti temetőben lévő kápolna falán lévő emléktábla azoknak állít emléket, akik a forradalom során vesztették életüket és a temetőben nyugszanak.
Csillaghegy, 2024. október 19.
Mészáros József